Radośni i uśmiechnięci podczas ceremonii otwarcia IMO 2018
Radośni i uśmiechnięci podczas ceremonii otwarcia. Od lewej Tomek Ślusarczyk, Radek Żak, Daniel Murawski, Jan Fornal, Andrzej Grzesik (opiekun naukowy), Radomił Baran i Mariusz Trela. Zdjęcie – IMO 2018.

59 MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA MATEMATYCZNA – WIEŚCI PROSTO Z SIEDMIOGRODU

Zaczął się sezon światowych olimpiad dla uczniów szkół średnich. Cluj-Napoca (Kluż-Napoka) jest od kliku dni światową stolicą matematyki. Do tego leżącego w rumuńskim Siedmiogrodzie miasta ściągnęły delegacje złożone z uczniów i ich opiekunów, reprezentujących 110 krajów. Trwa tam 59 Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (IMO - International Mathematical Olympiad). Poniedziałek (9 lipca) i wtorek (10 lipca) przyniosły kulminację emocji związanych ze współzawodnictwem. 615 młodych matematyków w wielkiej sportowej sali zmagało się z olimpijskimi zadaniami. Każdego dnia w ciągu 4 i pół godzinnej sesji mieli oni do rozwiązania trzy poważne matematyczne problemy. Teraz przez dwa dni będą odpoczywać realizując program krajoznawczy i integracyjny. Do pracy przystąpią ich opiekunowie, którzy muszą ocenić rozwiązania. Następnie będą dyskutować nad progami punktowymi, które zadecydują o przydziale medali – złotych, srebrnych i brązowych. Wyniki zostaną ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia, 13 lipca. Liczymy, że ta ceremonia będzie dla „biało-czerwonych” szczęśliwa.

Nasza drużyna, tak jak większość innych drużyn, liczy sześciu zawodników. Trzej z nich są weteranami IMO. Mariusz Trela i Radomił Baran reprezentują barwy polskiej matematyki po raz trzeci w życiu. Mariusz ma na koncie brązowy medal w roku 2015, a w zeszłym roku wywalczył złoto z wysoką 14 lokatą. Radomił Baran otrzymał wzmiankę zaszczytną w roku 2016, a w 2017 był brązowym medalistą. Janek Fornal jest na IMO po raz drugi – w ubiegłym roku przywiózł dla Polski brąz. Daniel Murawski oraz dwaj najmłodsi w ekipie – 15-letni Radek Żak i 16-letni Tomek Ślusarczyk – debiutują na IMO. Radek i Tomek będą mieli szanse na ponowny udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w kolejnych latach latach.

Janina Krakowowa

sala IMO 2018